Ošetření zubního kazu

Léčba zubního kazu - hlavní terapeutické manipulace, kterou většina pacientů absolvuje v křesle zubaře. Současná léčba kazu je cílená na odstranění zasažených tkání a dostavbě zubu fotokompozitními materiály. Umožňuje to zachránit maximální množství tkání zubu, obnovit jeho funkci i vzhled. Obzvláště velký důraz se klade na obnovu původní anatomie zubu. Je velmi důležité provádět léčení zubu v naprosté izolaci od slin. I nejmenší její množství by oslabilo spojení zubu s plombou a hrozilo by znovuobjevení kazu. 

Pokud je terapeutický zákrok malý - aplikuje se na zub plomba, pokud byl kazem zasažen velký kus zubu - dostavuje se keramickou vložkou nebo korunkou.

Jak vzniká kaz? Výsledkem činnosti patogenních bakterií je kyselina, která narušuje tvrdé tkáně zubu. Kaz začíná vzhledem křídové skvrny, později se zbarvuje do hněda a ponějaké době se objevuje v zubu dutina. Počáteční kaz je zcela bezbolestný, postupující kaz již reaguje na teplotu a na sladké. Proto se málokomu podaří přijít k zubaři včas.

Zvláště počáteční stadium kazu - křídové skvrny lze zcela vyléčit. Aby se to mohlo uskutečnit a byl navrácen zdravý vzhled zubu, je možné provést tzv.remineralizační terapii. Zuby se při ní potírají speciálním gelem. Samozřejmě to není jednorázové. Tato procedura se doporučuje provádět 2x ročně v průběhu 2 týdnů. Tímto fluorovým gelem se potírají i všechny ostatní zuby. Vždyť zpevnění skloviny, byť u zdravých zubů, nikdy není zbytečné. Remineralizace je jedna z nejefektivnějších metod boje s kazy. Do určité míry je to prevence.

Pravidelným prováděním těchto procedur spolu s profesionálním čištěním a dodržováním ústní hygieny nedáte bakteriím šanci zničit Vaše zuby.